sobota, 14 maja 2011

Farbowanie czesanki

Ten tydzień był tak ładny, że się rozleniwiłam i nic nowego z filcu nie zrobiłam. Ale tak jak obiecałam, jest tutorial z farbowania czesanki ;-)
Jeśli chcemy uzyskać przejścia kolorów i cieniowanie, a po za tym  ufarbować niewielką ilość czesanki, najłatwiejszym sposobem jest farbowanie na parze w foli spożywczej. Używam barwnika uniwersalnego do bawełny, stylonu, wiskozy i lnu.



Najpierw sobie przygotowuje wszystkie potrzebne rzeczy, bo jak się zacznie, a nie jest się ostrożnym można mieć wszystko w farbce. Potrzebna jest oczywiście farba, czesanka, pojemniczki, ocet, łyżeczki, folia spożywcza i najważniejsze - rękawiczki.


Farba się lepiej rozpuszcza w ciepłej wodzie. A farbki w proszku daje się naprawdę niewiele.



Dolewam zimnej wody, bo czesanki nie można farbować gorącą wodą, bo nam się zfilcuje.


Octu powinno być od 1/5 do 1/4 całości  ilości roztworu.


Przygotowałam sobie folie spożywczą i odpowiednią ilość suchej czesanki.


Do nalewania farby można użyć np strzykawki, czy miarki do lekarstw ;-)


Ja nalewam bezpośrednio z pojemniczka, jak komu wygodnie. Najważniejsze aby cała czesanka nasiąkła farbą.


Tu chciałam uzyskać jaśniejszy odcień zieleni, dlatego do pojemnika dolewam wodę.


No i oczywiście niemożna zapomnieć o occie.


Folie spożywczą składamy do środka


i zwijamy w rulonik.


Na tym zdjęciu dorobiłam jeszcze farbę w kolorze - seledyn, a na końcach czesanki dałam kolor złoty


Wszystkie moje 3 ruloniki dałam na wkładkę do woka. Mój mąż wprawdzie mówił, że o wiele lepsze byłyby z inną zawartością ;-))))
Można użyć uniwersalnej wkładki do gotowania na parze lub specjalnego garnka. 
Po zagotowaniu wody, trzymałam czesankę około 20 min na parze. Należy uważać aby woda nie gotowała się zbyt mocno.


Potem wyjęłam  ją do pojemnika i czekałam aż wszystko wystygnie.



Następnie płuczemy zafarbowaną czesankę w zimnej wodzie.



Część farby z ruloników wylała mi się do wody, aby ją wykorzystać przelałam trochę już ostudzoną  do miski, dodałam ocet i włożyłam czesankę.
Jest to metoda farbowania jednolitego koloru. Można też oczywiście wykorzystać normalnie przygotowaną mieszankę z barwnikiem.



Teraz  postawiłam w mikrofalówce na 5 min i mocy 650W. Jeśli woda jest przeźroczysta to znaczy, że farba się wchłonęła i to wystarczy, jeśli widać jeszcze kolor,  można dać na następne 5 min.
Po wystygnięciu czesanki, płuczemy ją w zimnej wodzie.


Obie czesanki delikatnie odsączamy z wody i zostawiamy do wyschnięcia.
Ja mam przygotowany piękny bambusowy patyczek do wieszania czesanki. Na początek radzę powiesić ja nad wanną, bo trochę będzie kapać.

Jutro wstawię zdjęcia co z moich eksperymentów wyszło.  Bo każde farbowanie jest inne, mieszam kolory, rozjaśniam je, w innej kolejności wylewam na czesankę.  Za każdym razem wynik mojej pracy jest inny i niepowtarzalny. I to mi się w tym podoba, to oczekiwanie i ten dreszczyk emocji, co tym razem udało mi się namieszać ;-)))))

6 komentarzy:

  1. Dzieki Ajka :))) Rewelacyjny tutorial!!! W przyszlym tygodniu biore sie pracowicie do farbowania :) Fajnie, ze pokazalas ile farbki trzeba dawac, bo to zawsze najtrudniej uchwycic na poczatku, a reszta tez idealnie wytlumaczona :))

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki za wspaniały wykład. To dla mnie kolejny krok do filcowania. Teraz jeszcze trochę wolnego czasu potrzeba i maszyna pójdzie w ruch. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ale z tym roboty!!!
    A jakie efekty!!!
    Nie filcuję ale kibicuję Waszym poczynaniom ... podobają mi się szale, broszki, torebki ... i maleńkie maskoteczki!
    Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Będę w najbliższych dniach farbować, trzymajcie kciuki! Super tutorial- bardzo się przyda :) Chciałabym spróbować sposobu z mikrofalówką bo potrzebuję dość jednolitych kolorów, ale w bardzo dużej ilości :D

    OdpowiedzUsuń
  5. hej Jeśli będziesz robić w dużych miskach, to znaczy - duża ilość wody, to czas w mikrofalówce może się zwiększyć do 30 min. I radze jednak przemieszać czesankę, bo może się zdarzyć, że na dole będzie więcej barwnika.

    OdpowiedzUsuń